Biotargeting

ΗΜΕΡΙΔΑ ΔΙΚΤΥΟΥ BIOTARGETING Βιοϊατρικές και Βιοτεχνολογικές Εφαρμογές με έμφαση στη φαρμακοστόχευση ασθενειών και τις εφαρμογές βιοσυμβατών υλικών στην Ιατρική Συνεδριακό Κέντρο Πανεπιστημίου Πατρών, Παρασκευή, 5 Νοεμβρίου 2010

Στο πλαίσιο της δημοσιοποίησης των στόχων του ενδοπανεπιστημιακού δικτύου BIOTARGETING: Βιοϊατρικές και Βιοτεχνολογικές Εφαρμογές με έμφαση στη φαρμακοστόχευση ασθενειών και τις εφαρμογές βιοσυμβατών υλικών στην Ιατρική (http://www.biotargeting.upatras.gr), την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2010 διοργανώνεται ημερίδα στο Συνεδριακό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών. Το ερευνητικό δίκτυο στοχεύει στην ενδυνάμωση της συνεργατικής ερευνητικής προσπάθειας των ομάδων που συμμετέχουν, αλλά και των ερευνητών του Πανεπιστημίου Πατρών και των ερευνητικών Ινστιτούτων που σχετίζονται με τα αντικείμενα του δικτύου. .

Προσκεκλημένος ομιλητής είναι ο Καθηγητής MarioLeclerc (University of Laval, Quebec, Canada) με θέμα: Label-free optimal detection of DNA with conjugated polymers.

Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει παρουσιάσεις των κυριοτέρων ερευνητικών ενδιαφερόντων από τους συντονιστές των ερευνητικών ομάδων που συμμετέχουν στο δίκτυο, καθώς και ανακοινώσεις (προφορικές και posters) από συνεργάτες και μεταπτυχαικούς φοιτητές . Το πρόγραμμα της ημερίδας και οι παρουσιάσεις θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του δικτύου.

Ο συντονιστής του δικτύου

Νίκος Καραμάνος